W tym wpisie:
1. Sterowanie domem — możliwości
2. Panele KNX & ramki do iPada — słowem wstępu
3. Ramka Eve vs. panel KNX — porównanie
Tablet, smartfon czy dedykowany panel KNX — co najlepiej sprawdza się jako centrum sterowania inteligentnym domem?
Jeśli zdecydowałeś się na inteligentny dom (np. system KNX), elementem bardzo ułatwiającym codzienne funkcjonowanie, jest zastosowanie panelu do sterowania. Dzięki temu zyskasz pełen dostęp do wszystkich funkcji takich jak oświetlenie, klimatyzacja, muzyka. Możesz m.in. regulować temperaturę, włączać/wyłączać światło w całym domu, będąc w jednym miejscu.
Jakie są możliwości?
Sterować inteligentnym domem możemy za pośrednictwem urządzeń takich jak: włączniki, czujniki (ruchu, wilgotności, temperatury), piloty, panele.
Włączniki i czujniki umieszczone w strategicznych i ergonomicznych miejscach pomieszczenia pozwalają na szybki dostęp do podstawowych funkcji, takich jak oświetlenie, muzyka czy rolety.
Za pośrednictwem pilota uniwersalnego możesz sterować wszystkimi komponentami zestawu audio-video jak np. telewizory, sprzęty AV, a dodatkowo także oświetleniem oraz roletami. Z kolei panele dotykowe dadzą Ci dostęp do pełnego wachlarza funkcji (kontrola nad całym domem), które dostępne są po kilku kliknięciach.
Od kilku lat coraz częściej do sterowania inteligentnymi domami wykorzystujemy urządzenia mobilne takie jak tablet czy smartfon. Wszystko zaczęło się jednak od paneli do automatyki domowej.
Panele KNX
Budujemy coraz większe domy, w których stosujemy coraz więcej technologii. Nic dziwnego — jeśli w domu mamy 20 pomieszczeń, 100 lamp i kilkadziesiąt rolet, myśl o centralnym systemie sterowania nasuwa się sama. Urządzenie, które pozwoli nam kontrolować cały dom, bez konieczności odwiedzania każdego pomieszczenia z osobna, by wyłączyć światło czy zasłonić rolety.
Ta myśl doprowadziła do powstania paneli, które dają domownikom możliwość kontroli nad całą posiadłością.
Panele dotykowe
Pierwszymi urządzeniami przeznaczonymi do centralnego sterowania były panele (zwykle dotykowe) dedykowane dla poszczególnych systemów automatyki (np. KNX, Crestron). Pozwoliły one na komfortowe zarządzanie całym inteligentnym budynkiem z jednego punktu w domu.
Dedykowane panele do domów w systemie KNX powstają zwykle na bazie komputerów przemysłowych, co dobrze wpływa na ich stabilność. Dodatkowo, najczęściej połączone są bezpośrednio z siecią przewodową, co pozwala zabezpieczyć się przed zakłóceniami, jakie mogą wystąpić w przypadku sieci bezprzewodowych.
Oprócz połączenia z siecią komputerową LAN, panele połączone są także z systemem automatyki (np. KNX). W ten sposób stają się one bramką pomiędzy systemem inteligentnego domu a siecią komputerową.
Ramka + iPad
Początkowo tablety służyły jako uzupełnienie dla dedykowanych paneli. Domownicy często używali ich w formie urządzenia mobilnego, które w wygodny sposób pozwalało na dodatkowe zarządzenie posiadłością.
Z czasem na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej ramek i uchwytów umożliwiających montaż tabletu na ścianie. Dzięki temu zaczęły one stawać się alternatywą dla paneli. Ta opcja miała wiele plusów, takich jak np. cena — zestaw ramka + tablet często był kilkukrotnie tańszy od dedykowanego panelu do automatyki.
Na pozycji lidera wśród tabletów szybko uplasowały się iPady od Apple.
Dlaczego właśnie one? Użytkownicy są zgodni: iPady są niezawodne, szybkie i dobrze wyglądają. Z kolei dla producentów ramek ważnym aspektem jest skala sprzedaży — iPady sprzedaje się w milionach sztuk, co daje ogromną skalę do sprzedaży ramek.
Za produktami Apple przemawia również to, że są najbardziej ustandaryzowanymi urządzeniami na rynku — najczęściej kilka generacji ma taki sam rozmiar, rozkład przycisków i złączy. Dzięki temu możesz wymienić iPada na nowego, ale nie musisz kupować kolejnej ramki.
Ramki do iPada
Jakie warianty masz do wyboru?
Ramki do iPadów możemy podzielić na dwie kategorie:
ramka do stałego montażu iPada
stacja dokująca - z możliwością wyjmowania lub zdejmowania (w odpowiednim uchwycie)
Możesz wybrać spośród dwóch wersji montażu:
ścienna - jako panel do automatyki i np. domofonu
nabiurkowa - do zastosowania w biurze, pokoju kinowym, ale też np. w kuchni jako elektroniczna "książka" z przepisami.
iPad w ramce Eve czy panel KNX - porównanie
Ze względu na różnorodność dostępnych ramek, ograniczymy się do porównania naszej ramki Basalte Eve do dedykowanych paneli KNX różnych producentów.
Co porównujemy?
montaż | estetyka | elastyczność | jakość obrazu i dotyku | cena
Montaż
Ramka Eve + iPad
Montaż jest bardzo szybki i nieinwazyjny — zamontujesz ją za pomocą kilku śrub. W przypadku wersji naściennej, potrzebujesz tradycyjnej puszki instalacyjnej, aby doprowadzić zasilanie do iPada. Wersja na biurko lub blat również wymaga doprowadzenia zasilania. W zależności od potrzeb i możliwości, możesz użyć zwykłego kabla USB, zasilacza PoE lub ładowarki Basalte Puck.
Ramkę Eve możesz zamontować również na szkle. W przypadku paneli KNX nie jest to możliwe.
Panel KNX
Aby zamontować większość paneli KNX będziesz potrzebował wnęki w ścianie — nie obejdzie się zatem bez kucia. Część paneli wymaga również dedykowanej puszki instalacyjnej, w której montuje się panel. Zabezpiecza ona urządzenie przed przegrzaniem, a także kurzem i zabrudzeniami.
Część paneli ma kilkucentymetrową ramkę dookoła ekranu, która pozwala zakryć elementy montażowe i wykończenie ścian wokół puszki montażowej. Często ramki wykonane są z elementów ozdobnych, o czym więcej przeczytasz w punkcie poniżej.
Estetyka
Ramka Eve + iPad
Nie oszukujmy się — Apple wyznacza trendy w świecie elektroniki użytkowej. iPadom nie można odmówić nienagannego designu. Dodatkowo ich obudowa wykonana jest z aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu.
Ramka Eve wykonana jest ze szczotkowanego aluminium. Wybierz kolor pasujący do Twojego wnętrza — satynowa biel, czerń lub klasyczne aluminium. Wszystkie wersje mają matowe wykończenie. Ramka idealnie przylega do iPada tworząc minimalistyczny i elegancki panel do sterowania funkcjami domu.
Panel KNX
Wyświetlacze paneli z wyższej półki cenowej (zaczynając od ok. 5 tys. zł), zazwyczaj wykonane są ze szkła mineralnego, natomiast ramka obudowy —
z aluminium, stali nierdzewnej, plastiku lub szkła.
Warto zwrócić uwagę na zewnętrzną ramkę dookoła ekranu — w przypadku paneli często ma ona kilka centymetrów. iPad w ramce daje nam dużą powierzchnię funkcyjną, co poprawia komfort użytkowania i wygląda estetycznie. Sama ramka Eve jest bardzo cienka i nie poszerza ani nie "pogrubia" iPada.
Elastyczność
Ramka Eve + iPad
iPada w ramce możesz nadal używać jak zwykłego tableta — instalować dowolne aplikacje z App Store (masz ich ponad milion do wyboru!), robić zdjęcia i notatki. Stacja dokująca (Eve Plus) zapewnia 100% wolności — pozwala Ci nie tylko cieszyć się możliwościami, jakie daje iPad, ale także robić to z dowolnego miejsca — ogrodu, kanapy, siłowni czy basenu. Możesz także w dowolny sposób uporządkować ekran główny urządzenia i ułożyć aplikacje w najwygodniejszą dla Ciebie konfigurację.
Panel KNX
Najczęściej wyposażone są w system operacyjny Windows bądź Android. Pewnym ograniczeniem jest możliwość korzystania jedynie z funkcji zapewnionych przez producenta. Część paneli z Androidem umożliwia dostęp do Sklepu Play, jednak nie jest to standard.
Dużym plusem jest to, że w panelach dedykowanych producent może lepiej zintegrować niektóre specyficzne funkcje takie jak domofon czy kamery. W aplikacjach do sterowania domem, używanych na iPadzie często nie są one dostępne. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie dedykowanych aplikacji (takich jak np. Siedle App), które mają swój indywidualny interfejs. Dla użytkownika oznacza to konieczność uczenia się sterowania domem za pomocą kilku różnych aplikacji. Podsumowując — panele KNX pozwalają na spójną i bardziej efektywną integrację określonych funkcji.
Oprócz spójnego interfejsu, dedykowany panel może mieć także dopasowany do innych elementów systemu design. Dzięki temu urządzenia takie jak włączniki, gniazda i panel, mogą pochodzić z jednej linii produktowej o spójnym wyglądzie.
Przykładowo, panel Ellie ma design zgodny z pozostałymi produktami Basalte. Występuje w takich samych wykończeniach (np. aluminium, brąz i inne metale), a nawet ma taką samą szerokość jak sensoryka, gniazda oraz oświetlenie orientacyjne tego producenta. Dodatkowo, panel posiada integrację z domofonem oraz funkcję interkomu (czyli "rozmów" pomiędzy wszystkimi panelami Ellie w domu).
Jakość obrazu i dotyku
Ramka Eve + iPad
iPad to synonim wysokiej responsywności i szybkiej reakcji na dotyk. Na dużym wyświetlaczu Retina z podświetleniem LED zobaczysz każdy szczegół. Ekran iPada jest również wyposażony w powłokę oleofobową, która zapobiega powstawaniu nadmiernej ilości odcisków palców.
Dodatkowo, system iPadOS zapewnia stabilne połączenie internetowe — pozwala to uniknąć problemów z rozłączającym się wi-fi. Istnieje także możliwość podłączenia iPada do sieci przewodowej, aby jeszcze bardziej zwiększyć stabilność komunikacji pomiędzy iPadem a systemem automatyki.
iPady występują w rozmiarach od 7,9" (iPad mini 5) do 12,9" (iPad Pro). Jeśli zatem poszukujesz panelu o większej lub mniejszej przekątnej ekranu, konieczne będzie dokonanie wyboru spośród dedykowanych paneli do automatyki.
Biorąc pod uwagę stosunek ceny do wielkości ekranu, najbardziej optymalną wersją iPada jest model 10,2". Ramki do tego modelu sprzedają się najczęściej.
Panel KNX
Wybierając panel dotykowy warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
technologia do wykrywania dotyku — powinna być szybka i precyzyjna, aby jednym dotknięciem wywołać wybraną funkcję. W przypadku starszych modeli możemy spotkać się z mało responsywną technologią, co znacznie obniża komfort użytkowania;
obsługa gestów — np. swipe - czyli przesunięcie ekranu w bok i przejście do kolejnego pulpitu bądź programu. Obecnie większość urządzeń dotykowych ma tę opcję "w standardzie" i dla nas, jako użytkowników gest przesunięcia w bok jest zupełnie naturalny. Jednak starsze modele paneli mogą nie posiadać tej funkcji.
Panele występują w szerokim wachlarzu wielkości ekranu — od 4" do nawet 30" (i więcej). W przypadku większych rozmiarów, warto wybrać dostosowaną do wielkości rozdzielczość ekranu, jednak czy inwestować w panel dotykowy z obrazem w jakości 4K? Niekoniecznie.
Dlaczego?
Ponieważ panel dotykowy to aż i tylko panel. Aż, bo służy jako centralny punkt sterowania domem, więc powinien zapewniać odpowiedni komfort użytkowania. Tylko, ponieważ ma nam pozwolić włączyć światło czy ustawić temperaturę - raczej nie będziemy na nim oglądać filmów w jakości 4K.
Najlepiej więc wybrać optymalne rozwiązanie, które będzie połączeniem wybranego rozmiaru ekranu z odpowiednią rozdzielczością.
Cena
Ramka Eve + iPad
Ceny zestawu zależeć będą od wybranego modelu iPada i typu ramki — i mieszczą się w przedziale od 3 do ponad 14 tys. zł.
Do sterowania domem najczęściej wybierane są standardowe iPady ze średniej półki cenowej z najmniejszą ilością pamięci i tylko z łącznością wi-fi, czyli np. iPad 10,2" (obecnie najkorzystniejszy cenowo) bądź iPad mini 5.
Cena najpopularniejszego obecnie iPada — modelu 10,2", to 1699 zł (na oficjalnej stronie Apple). Dodając do tego ramkę Eve oraz koszty robocizny, otrzymujemy koszt nieco ponad 4 tys. zł.
Panel KNX
Przekrój cenowy paneli dotykowych waha się od 5 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena uzależniona jest oczywiście od funkcjonalności, jakie oferuje urządzenie, materiału wykończeniowego oraz wielkości i jakości ekranu.
Rozwiązanie dla Ciebie
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Ci oba rozwiązania i będzie pomocny w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej — służymy pomocą. Napisz na adres zamowienia@smartspace.pl lub zadzwoń do jednego z naszych doradców.
Możesz również wypełnić formularz i poznać cenę ramki Eve dla Twojego iPada.
Uzyskaj wycenę ramki Eve >>
Przeczytaj, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Polityce Prywatności.